جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 55712
  تاریخ انتشار : 24 تیر 1393 12:50
  تعداد بازدید : 516

  پایان حکمرانی دزدان دریایی!

  آمار جدید از کاهش چشمگیر فعالیت و حملات دزدان دریایی در دریاها حکایت دارد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دزدان دریایی سومالی در سال 2011 میلادی به 237 کشتی در اقیانوس های شمال شرقی اروپا حمله کردند اما در سال 2014 میلادی تنها هفت حمله از سوی آنها صورت گرفت که هر هفت عملیات نیز ناموفق بود.

  باند دزدان دریایی به سرکردگی «ایسه یولو» سه سال پیش یک کشتی تفریحی دانمارکی را که سه نوجوان داخل آن بودند مورد حمله قرار داده و آنها را گروگان گرفتند و در نهایت با دریافت سه میلیون دلار گروگان ها را آزاد کردند. وی مجددا به دریا زد و این بار در دریاهای موطن اصلی خود در سومالی به یک کشتی نفتکش لیبیایی و تانکر حمل مواد شیمیایی امارات حمله کرد و 48 خدمه آنها را گروگان گرفت. پس از 10 ماه مذاکره و در قبال دریافت 12 میلیون دلار آنها را آزاد کرد.

  با وجود اینکه باند دزدان دریایی «یولو» در سومالی به عنوان مخوف ترین و ثروتمندترین باند دزدان دریایی محسوب می شود اما «یولو» در ماه مه از پایان فعالیت های خود خبر داده و اعلام کرد تمام همدستان وی نیز از این تجارت کثیف دست خواهند کشید. البته «یولو» اولین و تنها دزد دریایی نیست که از این کار دست می کشد. چرا که «محمد عبدی حسن» ملقب به «دهان گنده» نیز یکی از دزدان دریایی بدنام و شناخته شده ای است که اخیرا اعلام کرد از این بازی کثیف خارج می شود.

  به گزارش ایسنا به نقل از کریستین ساینس مانیتور، به نظر می رسد همه چیز در تجارت معروف دزدی دریایی در شرق آفریقا در حال تغییر و دگرگونی است. افزایش نیروهای امنیتی در دریاها و صدور احکام سریع و محکم نشان دهنده پایان تجارت دزدان دریایی سومالی است.

  دزدان دریایی در سال 2011 میلادی در منطقه دماغه آفریقا، دریای سرخ و شمال غربی اقیانوس هند دست به 237 عملیات زدند. آنها از ابتدای سال 2014 میلادی تاکنون نیز دست به هفت حمله زده اند که همه این حملات ناموفق بوده اند. ضمن اینکه تعداد گروگان های دزدان دریایی نیز از 1206 نفر در سال 2011 به 38 نفر در حال حاضر کاهش یافته است.

  دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) اعلام کرده که شاهد موفقیت چشمگیر در مقابله با دزدان دریایی بوده به طوری که طی دو سال اخیر هیچ گونه حمله موفق از سوی دزدان دریایی صورت نگرفته است.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
12